Kategorie dětí ve věku 5 až 10 let

V I. turnusu tábora jsme přivítali celkem 29 dětí. Na začátek jsme se všichni seznámili mezi sebou i se staršími dětmi a vedoucími II. turnusu. Naše děti I. turnusu byly rozděleny do pěti týmů, ve kterých spolupracovali předškoláci se školáky a navzájem si pomáhali. V celotáborové hře „Honba za vitamíny“ děti celý týden sbírali vitamíny do kasiček pro nemocného kamaráda. Vitamíny mohli dostávat za správné odpovědi, za snahu i za sportovní výkony.

Každý tým prošel v průběhu týdne pěti stanovišti.
Na prvním stanovišti se děti naučily základy první pomoci, jak postupovat, jak volat záchranku, která čísla vytočit atd.
Na druhém stanovišti je čekala obvazová technika, jak postupovat při zlomeninách, pohmožděninách, velkých krváceních a také polohování zraněných
Třetí stanoviště se týkalo zdravé výživy, vitamínů, zdravého talíře, ovoce a zeleniny. Děti si také zahrály na dámy a pány z vyšší společnosti a připravily si zdravý raut, na který se musely náležitě vystrojit a konverzovat.
Na čtvrtém stanovišti si děti zopakovaly, jak se správně chovat v lese a u vody, a do kterého kontejneru které odpadky patří.
Poslední stanoviště se týkalo krevního oběhu a srdce. Děti si zahrály na doktory a zkoumaly srdíčko fonendoskopem, míchaly v lavóru „krev“, aby se naučily její složení a na závěr se učily resuscitaci a navzájem v ní soutěžily.
Zároveň také děti zahrály zraněné pro záchranáře z II. turnusu, což si naši malí figuranti moc užívali. (:

A co ještě jsme na táboře dělali?

Pondělí

Nejdříve jsme si všichni zahráli různé seznamovací hry a to i s dětmi a vedoucími druhého turnusu, abychom se nebáli sebe navzájem oslovit. Potom si naše děti samy sepsaly pravidla chování na táboře, kterými jsme se po celý týden řídili. Pravidla jsme si na základně vyvěsili. Připravili jsme si také deníčky, do kterých jsme vkládali události celého týdne. Zahájili jsme také celotáborovou hru „Honba za vitamíny“. Děti správně poznaly, že nemocné Aničce chybí vitamíny, proto jí všechno bolí, a rozhodli se pro nemocného kamaráda celý týden sbírat vitamíny, aby mu pomohli. Vytvořili si tedy v týmech kasičky na nasbírané vitamíny. Po obědě nás čekala keramická dílnička, při které si každé dítě vytvořilo medaili. Potom se už každý tým vrhnutl do jednoho výukového tématu.

Úterý

Úterý jsme zahájili rozcvičkou a potom se týmy vystřídaly ve výukových tématech. Po obědě nás čekala dílnička barvení šátků foukacími fixami, rozdělení barev bylo opět podle týmů. Později jsme vyrazili na sebeobranu se skupinou RBSD Kids ve sportovní hale. Děti se nejdřív naučily, jak se bránit při napadení od vrstevníka a potom také, co můžou dělat, pokud je napadne dospělý.

Středa

Středu jsme opět zahájili rozcvičkou a dopoledne se věnovali výukovým tématům. V dílničce si děti tentokrát vybarvovaly mandaly na uklidnění a navíc jim k tomu paní učitelka Adélka četla knížku Paní Láry Fáry, což děti moc bavilo. Odpoledne jsme původně měli jít na návštěvu Kozího dvorka do Olešenky, ale kvůli horkému počasí jsme se radši odebrali na přibyslavské koupaliště. Tam si děti taky zasoutěžily v miniolympiádě. Po cestě jsme se ovšem ještě stavili na zmrzlinu, abychom se trochu schladili.

Čtvrtek

Ve čtvrtek ráno nás překvapivě zase čekala rozcvička a během dopoledne výuková témata. Po obědě děti zase odpočívaly u mandal a čtení knížky od Adélky. Potom jsme vyrazili na přibyslavskou stanici Zdravotnické záchranné služby. Hodní pánové záchranáři nám vyparkovali sanitku a vpustili nás dovnitř, kde jsme si mohli všechno vyzkoušet, jako bychom sami byli záchranáři. Na rozloučenou na nás zahoukali sirénou. Potom už jsme se jenom ochlazovali na koupališti.

Pátek

V pátek nás čekala poslední rozcvička a každý tým poslední výukové téma. Po obědě jsme dotvořili keramické medaile a zavěsili je na šňůrky a také si odpočinuli u čtení. Potom nás čekala velká závěrečná honba za vitamíny ve formě stopované s otázkami z témat celého týdne. Po návratu a svačině už jsme jen hodnotili a slavnostně zakončovali tábor. Každý z účastníků dostal pamětní list a drobné dárečky. Vítězové olympiády a celotáborové hry navíc další diplomy a ocenění. Byli jsme z loučení všichni smutní a těšíme se na další rok!

Poděkování vedoucím

O děti na první turnusu se staraly hlavní vedoucí Anna Doubková, programová vedoucí Michaela Drahošová, hlavní zdravotnice Julie Hlásná, zdravotnice Adéla Doubková a instruktorky Kateřina Fikarová a Renata Fikarová. Všem vedoucím moc děkujeme za nezištnou pomoc a pečlivou péči o nejmenší účastníky.