Kategorie dětí ve věku 6 až 10 let

Na I. turnus nastoupilo celkem 30 dětí. Během tábora děti absolvovaly 5 témat s tělními soustavami člověka, kde se dozvěděly, jak naše tělo funguje, hrály celotáborovou hru Byl jednou jeden život, setkávaly se s postavami seriálu a sbíraly buňky.

Témata byla následující:

  • Opěrně pohybová soustava, kde si děti osahaly kostru, pojmenovaly si kosti a svaly a rozebíraly společně, co je důležité pro naši dobrou kondici.
  • Trávicí a vylučovací soustava, kde děti zjišťovaly, co se děje s jídlem a pitím v našem těle, jaké jsou zdravé a nezdravé potraviny a jak se dostávají škodlivé látky z našeho těla.
  • Nervová soustava, kde na děti čekal model mozku a povídání o nervech, reflexech a hlavně smyslech, díky kterým poznáváme svět okolo sebe. Potom děti také testovaly svoje vlastní smysly.
  • Cévní a dýchací soustava, kde děti objevovaly svoje srdce a dýchání a také se učily, jak pomoct člověku, kterému srdce netepe.
  • Rozmnožovací soustava a genetika, kde si děti zopakovaly rozdíly mezi holkami a kluky a zjišťovaly, jak vznikne nové miminko. Také se zamýšlely, proč jsou si rodiče a děti podobní a jaká jsou vývojová stádia v životě člověka.
  • V každém tématu se také děti dozvěděly něco o onemocněních a úrazech zmíněné soustavy a učily se, jak je ošetřit.

Každý den jsme také začínali nástupem a rozcvičkou na protažení a nastartování našeho těla.

Pondělí

První den jsme začali samozřejmě seznamovacími hrami, protože jsme mezi námi měli plno nových účastníků, ale také nové vedoucí. Po povídání o tom, jak se k sobě budeme na táboře chovat, a sepsání společných pravidel jsme se rozdělili do týmů, abychom mohli odstartovat celotáborovou hru s názvem Byl jednou jeden život. Děti byly rozděleny do pěti týmů, které v průběhu tábora mezi sebou soutěžily a sbíraly buňky. V týmech spolupracovali předškoláci se školáky a navzájem si pomáhali. Po obědě nás čekal odpočinek a dílnička, ve které si děti ozdobily perníčky pro sebe, pro své blízké, nebo jako dárek od Červeného kříže pro návštěvy. Odpoledne jsme se věnovali tématům lidského těla.

Úterý

Druhý den jsme se dopoledne věnovali tématům, po obědě a odpočinku s paní Láry Fáry si děti vyrobily v dílničce zaječí uši a pak už jsme očekávali návštěvu na základně. Navštívil nás nevidomý Ondra Smejkal s přítelkyní a s vodícím pejskem. Vysvětlili dětem, jak takový pes nevidomým pomáhá, jak se mají a nemají chovat, když potkají takového psa na ulici a také jsme si různé scénáře vyzkoušeli. Děti si pejska taky mohly hladit, což se jim samozřejmě líbilo. Po svačině nás čekala hra Den nevidomých, kde mělo každé družstvo projít stezkou se zavázanýma očima. Z týmu byl vždy určen jeden vodič a ostatní byli nevidomí. Na stezce je čekaly různé úkoly, jako nalít si pití a napít se, pověsit prádlo nebo najít svoje boty a obout se. Všechna družstva úkoly splnila a zážitky byly opravdu veliké.

Středa

V středeční dopoledne jsme se opět věnovali tématům a po obědě si děti vyrobily obličeje a zahrály si s nimi hru. Potom jsme vyrazili na Zdravotnickou záchrannou službu v Přibyslavi, kde nás mile přivítali dva záchranáři a vpustili nás do obou svých sanitek. Děti byly nadšené a vydržely zkoumat sanitky i přístroje poměrně dlouhou dobu. Také kladly všetečné otázky, na které záchranáři trpělivě odpovídali. Po návratu na základnu už nám nezbývalo mnoho času, tak si děti aspoň zahrály vysněný fotbal. Potom jsme teprve pořádně docenili mužského vedoucího v týmu. (:

Čtvrtek

Čtvrtý den jsme se dopoledne opět věnovali tématům a v odpolední dílničce si děti vyrobily relaxační míčky. Po zabalení svačin, pití, plavek a dalších nezbytností jsme se všichni vydali na přibyslavské koupaliště. Původně jsme měli v plánu ještě maskování poranění, ale děti byly tak zaujaté bazénem a cyklistickým závodem, kterému náš tábor fandí každý rok, že jsme se k maskování ani nedostali. Rodiče si děti vyzvedli přímo na koupališti.

Pátek

Poslední den tábora na děti čekalo také poslední téma lidského těla. Po odpoledním odpočinku jsme se vrhli do závěrečné hry naší celotáborovky. Družstva si za nasbírané buňky nakupovala dílky do skládačky, která urývala nápovědu a cestu k pokladu. Poklad nakonec ulovila všechna družstva! Na základě nasbíraných bodů byl ale samozřejmě jeden vítěz celotáborové hry Byl jednou jeden život. Zvítězilo družstvo žlutých a bylo za vítězství odměněno. Všichni účastníci si ale zasloužili odměnu za svoji práci na táboře, takže každý od nás dostal pamětní list a také několik maličkostí a dobrot na památku. Pak už si děti vyzvedávali jejich rodiče a my se na ně budeme těšit zase příští rok.

Poděkování vedoucím

O děti na první turnusu se starali: hlavní vedoucí Anna Šnýdl Doubková, programová vedoucí Adéla Doubková, hlavní zdravotnice Kristýna Loužecká, zdravotnice Ilona Loužecká a instruktoři Kateřina Vacková a Richard Loužecký. Všem vedoucím moc děkujeme za nezištnou pomoc a pečlivou péči o nejmenší účastníky!