Téma tábora: Tajemná cesta ke svému já

Termín: 19. – 24. července 2020 vždy od 8:00 do 16:00 hod.

Kde: skautská základna – středisko Goliath v Přibyslavi

Den první – pondělí

Po nezbytném předání dokumentů k táboru jsme dětem představili tým vedoucích a instruktorek, ukázali jsme si prostory základny a zahráli jsme si několik seznamovacích her. Po svačině jsme se všichni přesunuli do budovy skautské základny. Krátkou scénkou jsme uvedli naše celotáborové téma Tajemná cesta ke svému já. Scénka na téma nuda měla otevřený konec, aby děti samy mohly popřemýšlet, jak z nudy ven a navrhnout řešení poslední den tábora.

Děti jsme rozdělili do 4 barevných týmů, společně s nimi jsme přemýšleli nad pravidly tábora, názvem týmu a děti si vyzdobily týmovou vlajku.

Po obědě jsme si dali pauzu na polední klid a přípravu první dílničky. Batikovali jsme nákrčníky podle barev jednotlivých týmů. Červené, modré, žluté a zelené šátky jsme rozvěsili na rozkládací sušáky. Pak už nás čekala témata. Byly celkem čtyři – Umění / Emoce / Sport / Věda. Děti se vystřídaly každý den na jiném tématu a to od pondělí do čtvrtka. K tomu, aby si utřídily svoje myšlenky a mohly o zážitcích z témat třeba vyprávět rodičům, jim sloužily pracovní desky v barvě jejich týmu s pracovními listy, které si postupně vyplňovaly. Za každé splněné téma dostal každý tým část mapy, tj. důležité indicie pro závěrečnou hru.

Den druhý – úterý

Úterní ráno jsme zahájili svižnou rozcvičkou v tanečním rytmu. Zapojily se opravdu všechny děti ?. Dopoledne jsme se věnovali tématům. Po poledním klidu, kdy si část dětí kreslila, vybarvovala mandaly nebo odpočívala při čtení pohádky na karimatkách ve vedlejší klubovně, jsme společně zdobili kamínky. Některé byly putovní a chystali jsme se je roznést po Přibyslavi na konci tábora. Odpoledne jsme se věnovali našim smyslům. Děti si vyzkoušely, jaké to je vést svůj tým se zavázanýma očima bezpečně k cíli a ještě bez použití zraku plnit úkoly – připevnily kolíčky prádlo na šňůru, nalévaly vodu do kelímku a napily se z nich, hledaly poslepu i svoje boty a také se podepisovaly bez pomoci zraku na papír. I za tento úkol dostal každý tým dílek skládačky z mapy.

Den třetí – středa

Oblíbená rozcvička nechyběla ani ve středu a opět nás rozpohybovala dobře zvolená hudba. Děti se opět vyměnily po skupinách na své další téma. Po obědě a krátkém relaxování si děti zdobily vlastní sklenice. Vyrobily si tzv. VZKAZOVNÍKY. Do nich si děti vzájemně dávaly krátké vzkazy. Několik jich dostal i tým vedoucích a instruktorek. Odpoledne jsme hrály s dětmi různé hry a děti si vymyslely týmový pokřik. Vyvěsily jsme týmové vlajky a pak už se děti rozešly do svých domovů.

Den čtvrtý – čtvrtek

Konečně krásný a teplý den plný sluníčka! Tradiční super rozcvička a hurá na poslední ze zbývající kolekce témat. Děti se nemohly dočkat koupání, a tak jsme vyrazili hned po poledním klidu. Koupaliště bylo téměř prázdné, takže se děti opravdu dostatečně vyřádily. Na základnu jsme dorazili ve výborném čase, takže kromě pozdní svačinky se děti stihly naučit „háčkovat“ náramek přátelství.

Den pátý – pátek

Poslední den! Počasí nám opět přálo, takže po oblíbené rozcvičce děti pustily do složení mapky. Aby mohly týmy postupně vyrazit na dobrodružnou cestu, potřebovaly si děti rozmyslet, jaký je jejich strach, špatná vlastnost, dobrá vlastnost a přání. Děti plnily na 4 stanovištích zapeklité úkoly, se kterými si ale dobře poradily. Luštily záhadnou šifru i písmo, hledaly tajemné místo podle zadané indicie a skládaly puzzle – to je zavedlo na poslední páté zastavení tajemné cesty, kde je čekala slepá vědma ve své chýši (chýší se na chvíli stal náš červený ČČK stánek, jen ho stačilo vyzdobit šátky, dekami, svíčkami a větvemi). Do rozpáleného ohně vhazovaly děti lístečky s názvem nebo obrázkem svého strachu a špatné vlastnosti, do misky s vodou vkládaly svá nadepsaná přání. Od vědmy odcházely pouze se svojí dobrou vlastností. Na závěr rituálu rozezněly paličkou tibetskou mísu.        Po obědě jsme si s dětmi povídali o jejich dopolední dobrodružné cestě, dokončili jsme také pondělní scénku (a děti opravdu díky tématům dobře věděly, jak s nudou zatočit). Z tématu Umění jsme použili obrázkový příběh, který slovem provázela vedoucí tématu Eva Kučerová. Děti se samozřejmě do příběhu také zapojily. Obrázkovým příběhem jsme se tak přenesli do časů, kdy nebyla televize, počítače ani mobily a lidé si prostě „jen“ podle obrázků vyprávěli. Poté každý z nás zhodnotil pár slovy uplynulý týden.

Připravili jsme závěrečný táborák a opekli buřtíky. Za téma SPORT získaly týmy diplomy a také byl vyhlášen nejšikovnější atlet ve skoku dalekém. Jakmile dorazili všichni rodiče, děti naposledy vyvěsily svoje týmové vlajky a zvolaly své týmové pokřiky. Zazpívali jsme si společně písničku z tématu Emoce a poté si děti převzaly pamětní list, placku a tombolu. A tak jsme se rozloučili s táborem, který utekl jako voda a byl plný umění, emocí, sportu a vědy. Děti i my, vedoucí, jsme si týden parádně užili!

Poděkování

Velké poděkování patří manželům Kytličkovým z Řecké restaurace Veronika, kam jsme celý týden docházeli na vynikající obědy. Za podporu děkujeme Oblastnímu spolku ČČK Havlíčkův Brod.

O hladký průběh tábora se staraly vedoucí a praktikantky:

Anna Šnýdl Doubková | Jana Hrubá | Lucie Hrenicová | Eva Chudárková | Jana Ledvinková | Kristýna Loužecká | Eva Kučerová | Natálie Stehlíková | Miloslava Šmídová | Kristýna Vařejčková.

Poděkování sponzorům tábora

ACO Industries k.s. Přibyslav                                                            

Amylon, a.s. – závod Ronov nad Sázavou

CECHO-BOHUMIL CEMPÍREK s.r.o. – Polnička

Město Přibyslav